The Bacchus Marsh Little Athletics 2019/20 track and field season came to an abrupt end during the week when Little Athletic Victoria advised all Centres to cease all competitions due to COVID-19.  This included the cancellation of the BMLA Centre Championships which were scheduled for last Saturday.

The Centre proceeded with the end of season award presentations with limited persons in attendance whilst live streaming to all members and community supporters.

President, Maria Downes welcomed award winners and expressed her disappointment with having to cancel the Championships but reminded all members that the health and wellbeing of everyone was paramount at this time.  

Presentations shortly got underway with 10-year Little Athletics Victoria service awards presented to Zane Rich, Hayden Lloyd and Nate Sadhai.  7-year service awards were then presented to James Burton, Matilda Clarke, Charlie Conroy, Ava Cook, Mackenzie Dart, Evie Ducas, Shameka Grero, Ryan Lister, Alex Lloyd, Ruby Payne, Anna Seymour, Samuel White, Amelia Carr, Oliver Carr, Ellie Conroy, Imogen Lidgett-Egan.

Season Award winners were then presented to Age Group Champions as follows:

UNDER 6 – Hudson Grant Evelyn Grant – Runner Up Phoenix Marshall, Raynie Broadbent

UNDER 7 – Nate Broadbent, Alexis Farrell – Runner Up William Chamberlain, Auroa Browney

UNDER 8 – Harrison Lovett, Billie Del Mastro – Runner Up Lenny Closter, Mackenzie Quick

UNDER 9 – Elijah Grero, Mathilde Grant – Runner Up Tristan Attard, Myah Estlick

UNDER 10 – Nicholas Mai, Charlie Del Mastro – Runner Up Deegan Doyle, Tanae Grero

UNDER 11 – Nicholas Ide, Ellie Conroy – Runner Up Oliver Quick, Evie White

UNDER 12 – Alex Lloyd, Mackenzie Estlick – Runner Up Felix Cukavac, Evie Ducas

UNDER 13 – Charlie Conroy, Emma Stewart – Runner Up        Sergio Arrivillaga, Reegan Sabo 

UNDER 14 – Mitchell Gardiner, Emma Smith – Runner Up Jonas Cukavac, Danielle Ide

UNDER 15 – Nate Sadhai, Tamara Henry – Runner Up Zane Rich, Caitlin Mai

UNDER 16 – Jesse Bullard, Zoe Wells

JUNIOR CHAMPIONS – Nate Broadbent, Billie Del Mastro

INTERMEDIATE CHAMPIONS – Nicholas Mai, Mathilde Grant

SENIOR CHAMPIONS – Mitchell Gardiner, Tamara Henry

ENCOURAGEMENT AWARDS JUNIOR Alex Cauchi INTERMEDIATE Lachlan Blawuciak SENIOR Tyrah Doyle

THE JIM LILBURNE AWARD (Most outstanding 100m Runner) – Nelson Banigo

THE WAYNE ARNOLD AWARD (Most outstanding High Jumper) – Evie Ducas

THE EGG BOARD SHIELD (Champion Club) – Dolphins

THE TROY LORENSINI AWARD – Flynn Baum

THE TREVOR LYNE AWARD (Most outstanding Triple Jumper) – Tamara Henry

MOST IMPROVED ATHLETE – Mitchell Gardiner

At the conclusion of presentations, the End of Season Raffle was drawn.

1st Prize:  Bunnings Voucher (donated by Steve McGhie MP) – Goodman Family

2nd Prize:  Cycle City Bike Voucher (donated by Catherine King MP) – Sam White

3rd Prize:  SLJ Photography Voucher (donated by Sarah Borrelli)- Hayley Keogh

4th Prize:  LD Dog Stylist Voucher (donated by Linda Dienjes)Brendan Thompson

5th Prize:  Golf Club Vouchers (donated by B/Marsh Golf Club)Roberts Family

6th Prize:  Golf Club Vouchers (donated by B/Marsh Golf Club) – Elise Cook

7th Prize:  Coles Vouchers – Lloyd Family

8th Prize:  Coles Vouchers Emilia Ibrahim

9th Prize:  Darley Bakehouse Vouchers Roberts Family

10th Prize:  Darley Bakehouse Vouchers Meadow Deller Family

In line with the Little Athletics Australia and Athletics Australia directives all organised Little Athletics activities including the upcoming scheduled Cross-Country season has been suspended until at least 1st May 2020.